Vainikavimas iš anksto apgalvojus buvo įvykdytas tokia tvarka, su tokia didžia pagarba, kokios reikalavo tokios didelės iškilmės.
Ne tik nuo saulės užtekėjimo iki nusileidimo, bet dargi vos pradėjus švisti, prieš išauštant žmonės ėmė rinktis pagarbinti Viešpatį ir tą dieną vainikuosimos Marijos vardą.
1. Pradėjus rytą trečią valandą šv. Mišios bažnyčioje prie stebuklingojo Marijos altoriaus ir šventoriuje be pertraukos buvo laikomos iki pirmos valandos dienos.
2. Maždaug penktą valandą tylias šv. Mišias prie stebuklingojo Marijos altoriaus laikė šviesusis vainikuotojas, jo padėjėjas, taip pat ir kiti gerbiamieji vyskupai. Per tas šv. Mišias, kad atitrauktų minią nuo priėmimo prie bažnyčios ir būtų padarytas lengvesnis įėjimas ateisiančiai su karūna dvasiškijai ir ypatingiesiems asmenims, šventoriaus padangtėje suruošė pamokymą lenkiškai, paskui ten pat gerbiamas Smolensko kanauninkas, Utenos klebonas, šv. teologijos licenciatas Pūzinas (Puzyna) pasakė pamokslą lietuviškai.
Tuo pat metu daugiau kaip šimtas kunigų prakaitavo klausydami išpažinčių, teikdami atgailaujantiems išrišimą ir atgaivindami jų sielas dieviškuoju pastiprinimu.
3. Septintą valandą šviesusis vainikuotojas su savo asistentais išvyko už miesto į specialiai tam tikslui paruoštą vietą, kad būtų galima suderinti iš visur atvykstančias brolijas. Buvo numatyta iš ten nešti prie stebuklingojo paveikslo didįjį Romos prielankumo ženklą – karūnas.
4. Tuo pačiu metu bažnyčioje buvo ruošiamas sostas aukštajam ganytojui prie altoriaus, Evangelijos skaitymo pusėje. Taip pat buvo paruoštos kėdės asistuojantiems vyskupams, pralotams, kanauninkams, senatoriams ir kitiems dalyviams.
Prie stebuklingojo Marijos altoriaus buvo įtaisyti pakankamai ilgi ir platūs laiptai, uždengti raudona medžiaga šviesiajam karūnuotojui užlipti vainikuojant paveikslą.
Ceremonijų magistras tvarkė dvasininkus, ruošdamas procesiją pasitikti šviesųjį vainikuotoją. Gerb. ponas Marcijonas Šaniavskis, Trakų klebonas, Vilniaus pralotas scholastas, Lenkijos sekretorius, su kunigų ir vienuolių palyda reikiamu laiku nuvyko prie Vilniau universiteto įrengtų triumfo vartų deramai sutikti atvykstantį su dovanomis vainikuotoją ir savąjį ganytoją.
5. Šviesusis vainikuotojas atvyko lydimas garbingųjų Žemaitijos, Smolensko vyskupų ir Missonopolio vyskupo – Vilniaus koadjutoriaus, taip pat ir Hierapolio vyskupo, Baltarusijos sufragano, Baltarusijos abato, taip pat Vilniaus, Žemaičių, Smolensko pralotų bei kanauninkų ir savo diecezijos vyresniųjų, dekanų ir klebonų. Už jų žengė vietinių rūmų – Trakų palatinato –kilmingieji, paskui juos – labai gausios minios palyda: daugiau nei trisdešimt karietų, neskaitant gerai susitvarkiusių raitelių ir pėstininkų.
Vainikuotojas, kad žmonės geriau galėtų jį matyti, važiavo savo karietos priekyje, atvirame triumfaliniame vežime. Gerbiamieji Vilniaus pralotas priekyje nešė Romos dovaną – karūnas.
6. Priėjus prie pirmųjų, domininkonų vienuolijos pastatytų, triumfo vartų priešais pasitiko Vitebsko kaštelionas, šviesusis Marcijonas Oginskis, tuo metu vyriausiasis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tribunolo maršalas, Vilniaus palatinas (vaivada) Jonas Kazimieras Sapiega, Vilniaus kaštelionas Liudvikas Pociejus, Trakų palatinas (vaivada), vyriausiasis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės vadas Kazimieras Oginskis, kiti senatoriai ir jų žmonos.
Šviesusis vainikuotojas nusižeminimo, žmoniškumo, mandagumo dėlei išlipo su savo asistentais iš karietos ir likusį apie vienos italų mylios kelią ėjo pėsčias. Priėjus prie antrųjų, pranciškonų statytų, vartų sutiko patrankų šūviai ir malonūs muzikos garsai.
Prie trečiųjų – Vilniaus miesto – vartų pasveikino tokie pat garsai ir Vilniaus konsulas Juozapas Osipovičius su gausia kalba.
Atėjęs prie universiteto statytų vartų, užėjęs į netoli jų pastatytas palapines, apsivilko apeiginius vyskupo rūbus. Toliau eisena ėjo procesijos tvarka, dvasininkų ir įvairių vienuolijų vienuolių lydima. Juos vainiku apsupo daugybė jėzuitų vienuolių. Vyskupo alumnato regentas teologijos daktaras Vilniaus universiteto profesorius jėzuitas gerb. tėvas Jonas Horodeckis pagerbė oratoriškai pasveikindamas. Į tai atsakė filosofijos daktaras gerb. Aleksandras Žebrauskis. Po jo kalbėjo Baltarusijos archidiakonas, dabar Vilniaus kanauninkas.
7. Tada sugriaudėjus kariškoms patrankoms, trimitams aidant, choruose grojant muzikai, procesija priartėjo prie bažnyčios. Priekyje ėjo gražiai susitvarkiusios įvairių brolijų draugijos, vienuolynų vienuoliai, labai daug į šias iškilmes suvažiavusių visos diecezijos dvasiškių, paskui juos ėjo Vilniaus kanauninkai ir pralotai, infuluotieji vyresnieji klebonai ir abatai, pagaliau šviesieji vyskupai: Žemaičių, Smolensko, Vilniaus koadjutorius ir sufraganas, taip pat Baltarusijos sufraganas.
Prieš patį garbingąjį vainikuotoją du pralotai nešė ant labai puikių (brangių) pagalvėlių padėtas karūnas. Visi kunigai ir minia giedojo „Benedictus“. Šen ir ten degant gryno vaško žibintams, Senatas ir žmonės iš pamaldaus džiaugsmo ir susigraudinimo negalėjo sulaikyti ašarų.
8. Priėjo prie paskutiniųjų paties vainikuotojo labai brangiai ir nemažiau meniškai įrengtų vartų. Kaip vietos tėvas Trakų klebonas, Vilniaus pralotas scholastikas, Lenkijos sekretorius Marcijonas Šavianskis pasitikęs priėmė šviesųjį vainikuotoją ir Romos dovanas, pasakydamas gausų žodį. Vainikuotojo vardu į tai lygiai iškalbingai atsakė Vilniaus generalinis oficiolas ir kanauninkas gerb. ponas Dominikas Jurgis Ancuta. Tada vėl subildėjo būgnai, sugriaudėjo pabūklai, užgrojo muzika. Pagiedojo giesmę „Magnificat su antipona: Beatam me dicent“ (Vadins mane palaiminta…). Įeidamas į bažnyčią gerbiamasis prepozitas (klebonas) šviesiajam vyskupui padavė švęsto vandens, šis, pašlakstęs aplinkui stovinčius žmones, iškilmingai, su visa savo palyda įžengė į bažnyčią.
9. Bažnyčioje šviesusis, garbingasis vainikuotojas priklaupė klaupoje prie paruoštų vainikavimui laiptų pirmosios pakopos. Trumpai pasimeldęs paėmė mitrą, pastoralą ir nuėjo į savo sostą. Aplink jį susėdo gerbiamieji vyskupai, pralotai, kanauninkai, abatai, infuluotieji klebonai. Karūnas su pagalvėlėmis tebelaikė tie patys pralotai.
10. Gerbiamasis Baltarusijos archidiakonas, vainikavimo komisijos sekretorius, stovėdamas netoli garbingojo vainikuotojo ant paaukštinimo, pagarbiai (jam) nusilenkęs, garsiai kalbėdamas, kreipėsi į jį: „Šviesusis, kilnusis ir garbingasis viešpatie: jo šventenybei pavedus, diecezijoje buvo paskelbtas Švč. Mergelės Marijos vainikavimas šiame stebuklingame Trakų bažnyčios paveiksle. Kadangi šiandien laimingai suėjo tas laikas, ir matome atgabentas karūnas, kuriomis šventasis mūsų viešpats popiežius Klemensas XI maloniai sutiko, kad garbingoji Vatikano kapitula vainikuotų šį Mergelės, Dievo Gimdytojos, paveikslą. Todėl visi čia susirinkusieji maldauja, kad malonėtumėte savo rankomis įvykdyti šią šventojo Apaštališkojo Sosto malonę. Taip pat kad malonėtumėte tikinčiuosius sutvirtinti sakramentais, paskelbti jiems atlaidus.“
Sutikdamas su šiuo prašymu, garbingasis vainikuotojas padavė perskaityti ir paskelbti šventojo dabartinio mūsų viešpaties šioms iškilmėms skirtą brevę (raštą), suteikiančią visuotinius atlaidus, ir šią karūną atsiuntusios gerbiamosios Vatikano kapitulos laišką. Sekretorius pagarbiai paėmęs iš jo rankų tuos raštus perskaitė ir garsiai paskelbė.
11. Pabaigus skaityti, gerb. vainikuotojas, kiek pagarbinęs Dievo Gimdytoją šiame tiek metų stebuklais garsėjančiame paveiksle, pasakė trumpą, bet svaraus turinio kalbą. Baigdamas parodė, peržegnojo ir vietos klebonui (prepozitui) įteikė karūnas, įpareigodamas visada jas išlaikyti (saugoti) šiame stebuklingajame paveiksle. Gerbiamasis prepozitas tada glaustai atsakydamas padėkojo šventajam Tėvui, garbingajai Vatikano kapitulai ir pačiam šviesiajam vainikuotojui, įsipareigojęs visada tas karūnas šventajame paveiksle išlaikyti, nužemintai paprašė, kad tas karūnas pats garbingasis vainikuotojas prie paveikslo pritvirtintų (uždėtų). Choras darniai užgiedojo: „Sveika, Dievo Tėvo Duktė, sveika, Dievo Sūnaus Motina, sveika, Šventosios Dvasios Sužadėtine. Priimk karūną, kurią Tau Viešpats paruošė nešioti per amžius.“ Tą giedant, garbingasis vainikuotojas, savo asistentų gerbiamųjų vyskupų ir pralotų padedamas, laiptais užlipo prie stebuklingojo Švč. Mergelės Marijos su Mažučiu Jėzumi paveikslo vainikuoti. Paskui jį užlipo karūnos nešėjai pralotai su karūnomis.
12. Pralotui-nešėjui padavus pirmąją karūną, gerb. vainikuotojas pagarbiai uždėjo ant Švč. Motinos galvos, antrajam padavus antrąją, pritvirtino virš Mažučio Jėzaus galvutės. Uždegus smilkalus (benedicto incenso), vainikuotojas tą paveikslą pasmilkė, pritariant daugeliui muzikos chorų, artimosiose miesto kalvose griaudžiant pabūklų ir būgnų aidui.
13. Nulipdamas ant paskutiniosios pakopos, garbingasis vainikuotojas užgiedojo Ambroziejaus himną „Te Deum laudamus“. Toliau tęsė kunigai, tikintieji su muzika. Šią giesmę pagiedojus, pasakė eilutes: „Apvainikavai ją, Viešpatie <...>. Aukso vainikas ant jos galvos <...>“ ir sukalbėjo atitinkamą maldą. Paskui sekretoriui pradedant suklaupę nuolankiai kalbėjo: „Tėve mūsų“ , „Sveika Marija“ už garbingąją Vatikano kapitulą, kitą už vėlę žymiojo fundatoriaus Aleksandro (Sforcos). Tada garbingasis vainikuotojas savo soste suteikė iškilmingą palaiminimą.
14. Sekretorius iš paaukštinimo paskelbė žmonėms dabartinio mūsų viešpaties Klemenso XI suteiktus visuotinius atlaidus, gausimus visos oktavos metu, paaiškindamas kiekvienam reikalingas sielai papuošti sąlygas. Taip pat pranešė kiekvienos dienos pamaldų tvarką. Jam tai dėstant, nuo altoriaus nunešė laiptus ir stalą, altorių paruošė šv. Mišioms laikyti. Asistentams pasitvarkius, iškilmingąsias šv. Mišias laikyti ruošėsi Smolensko vyskupas Liudvikas Oginskis.
15. Iškilmingą votivą į Švč. Mergelę Mariją giedojo paminėtas Smolensko vyskupas, asistuojant daugeliui dvasininkų. Tų šv. Mišių vidury Vilniaus dekanas pralotas Boguslavas Korvinas Gosievskis rūpestingai ir iškalbingai pasakė pamokslą, pritaikytą žmonėms paraginti ir Švč. Motinai pagarbinti. Pagaliau, atlaikius paskutines skaitytines šv.Mišias (iš šventų knygų paskaičius) prie Švč. Motinos Marijos stebuklingojo altoriaus, tos dienos rytinės pamaldos pasibaigė. Jų metu daug kunigų nepaliaujamai darbavosi taip uoliai klausydami išpažinčių, kad vos spėdavo dalinti Švenčiausiąjį.
16. Po pamaldų garbingasis vainikuotojas šviesiesiems vyskupams, senatoriams, pralotams ir kitiems kilmingiesiems svečiams iškėlė tokio įvykio vertą puotą. Jos metu grojo graži muzika, buvo keliamos skanių gėrimų taurės mūsų viešpaties aukštai gerbiamojo Lenkijos karalystės globėjo kardinolo Albani garbei, garbingosios Romos kapitulos ir kitų kilmingųjų Romos piliečių garbei, pritariant pabūklų salvėms ir rinktinei muzikai.
17. Apie trečią valandą po pietų garbingasis vainikuotojas su visais savo svečiais atėjo į bažnyčią. Čia laisvųjų mokslų ir filosofijos daktaras Vilniaus universiteto profesorius jėzuitas gerb. tėvas Mikalojus Čašarskis pasakė Švč. Motinos garbei kalbą ir išdalino klausytojams spaudinį.
Paskui iš Vilniaus Antakalnio Šv. Petro ir Povilo bažnyčios atvykusias tris archibrolijas pasveikino gerb. Vilniaus diecezijos kancleris, Krošyno klebonas Antanas Tiškevičius. Vėliau šviesusis Smolensko vyskupas giedojo iškilmingus mišparus. Tiems pasibaigus, šventoriuje, daug kartų minėtoje padangėje, Vilniaus vyskupo koadjutorius (pavaduotojas) daugeliui suteikė Sutvirtinimo sakramentą, prieš tai pamokius katekizmo ir kaip elgtis priimant šį Sakramentą. Priėmusių skaičius, bendrai apskaičiavus, bus pateiktas žemiau.
Tuo pat metu atėjo procesijos iš Sokolkos, Kondzino, Daugų ir Stakliškių parapijų. Gerb. Semeliškių klebonas laisvųjų mokslų ir filosofijos magistras Šv. Tėvo auklėtinis (stipendininkas?) kun. Ryzgevičius pirmas pasakė pamokslą. Paskui sakė pamokslą gerb. tėvas jėzuitas Antanas Čarnievskis, neseniai Varšuvoje profesoriavęs, tuo metu Seimo paskirtas pamokslininku Gardine. Po to aplink bažnyčią ėjo iškilminga procesija, chorui įvairiais balsais giedant (cantu figurali) Lauretaniškąją litaniją, ir visiems tikintiesiems sutartinai giedant himną „Marija Mater gratiae“, šaukėsi Marijos globos. Taip pat gerbiamasis celebratorius maldininkams suteikė palaiminimą su Švč. Sakramentu.
Tuo baigėsi visos dienos viešosios pamaldos. Privačiai brolijos ir šiaip žmonės ašarodami ir dūsaudami meldėsi per visą naktį, beveik ištisai kunigams klausant išpažinčių, aiškinant katekizmą mažiau išsilavinusiems, dievobaimingiems tikintiesiems maldas kalbant kartu su viešomis pamaldomis, kai jau vakar sakyta.